A különleges gyümölcsmorfológiájú eper vagy hivatalos nevén szamóca, ez a se nem gyümölcs, se nem zöldség, a legfinomabb korai gyümölcsünk, gyógyhatása sokoldalú. Közkedvelt zamatát mesterségesen is előállítják.
Szamóca vagy eper?
Az eper szó finnugor eredetű. A magyar nyelvemlékekből kitűnik, hogy egyike a legrégebben ismert gyümölcsfajtáinknak. A szamóca szó megjelenése jóval későbbre tehető, eredete bizonytalan, sokan szláv jövevényszónak tekintik. Mindezek alapján már sejthetjük, hogy a földi eper és a szamóca egyazon gyümölcs, csak mindkét elnevezést használjuk rá. Ám valójában az eper az eperfa termése, eszerint ismert a fehér eper, a fekete eper.
Bogyó vagy aszmag?
Gondolta volna, hogy a bogyós gyümölcsök között számon tartott növények, – ide soroljuk a szamócát is,- termése a legkevésbé sem bogyó? Mondanunk sem kell, hogy a szamócáé sem az. A szamócák (Fragaria) nemzetségébe tartozó növények termésében a számos aszmag a kúp alakú, húsos vacok felületén egyenletesen oszlik el. (Ezt már tényleg csak biológiai affinitással rendelkezőknek: Az aszmag egymagvú zárt termés, az aszmagcsoport apokarp termőtájból alakul. Ilyenkor az apokarp, azaz felső állású termőtáj több termõlevélbõl képződik, mindegyik termõlevél külön-külön nõ össze termõvé. A vacok az ivarlevelek megvastagodott alsó része.) A termést elfogyasztva az állatok hordják szét a magvakat. Értve ezalatt, hogy ami fönt bement, az ki is jön valahol…
Gyümölcs, zöldség vagy gyógynövény?
Éppen különleges termésfelépítéséből következik, hogy az eper illetve a szamóca se nem gyümölcs, se nem zöldség. Ennek megértéséhez először tisztázzuk, hogy mi a gyümölcs és mi a zöldség. Gyümölcsnek nevezik a növény érett, az esetek többségében lédús, húsos magházát vagy magházait, és zöldségnek hívják a növény ehető részeit. Ebből adódóan a szamóca nem gyümölcs, viszont nem is zöldség. Valójában a szamóca külső felszínén elhelyezkedő magok lennének a gyümölcsök. Hogy a dolog még bonyolultabb legyen, Franciaországban a szamócát zöldségnövényként kezelik, az Unió szerencsére a gyümölcsök között sorolja fel.
Az erdei szamóca gyümölcse nem csupán illatos, zamatos étek, hanem szinte minden része hasznos, gyógyhatású. A gyümölcs szalicilsav tartalmú, erről az aszpirinre (acetil szalicilát) asszociálhatunk. Több növény is dicsekedhet szalicilsav tartalommal (Salix (fűzfa) –> szalicil), így a szamóca is. Éppen szalicilsav tartalma miatt javasolt epe és vesebántalmak, reuma és köszvény kezelésére. Továbbá gyümölcsében antioxidáns és tumorgátló vegyületek találhatók. C-vitamin tartalma magas, bioszintézisének módját kutatók vizsgálják.
Napi 15 dkg szamóca bőségesen fedezi egy felnőtt napi C-vitamin-szükségletét. Amit már kevesebben tudnak róla, hogy a gyümölcs fogfehérítő hatású is. Csak hagyjuk a friss epretpépet öt percig a fogon. A műveletet nyugodtan megismételhetjük. Ezek után azon se lepődjünk meg, hogy arcbőr fehérítő és ránctalanító hatású.
Egy finom lyukú teaszűrőn préseljünk át néhány szem alaposan megmosott, megszárogatott epret, így kb. 1 púpozott kávéskanálnyi pépet kapunk. Ehhez keverhetünk 2 kávéskanál tejszínt száraz bőrre, ill 1 kávéskanál talkumot (baba hintőpor) zsíros bőrre. A pakolás tíz perc elteltével langyos vízzel lemosandó.
Az ananászeper 2010-ben jelent meg a piacon. Dél-Amerikából származik, legalábbis Chilében terem hasonló eperfajta. Rosszul tűri a szállítást, magja nincs piaci forgalomban. Házikertbe ajánlott. (Forrás: http://strawberryplants.org)
Ám nem csak a gyümölcs gyógyhatású, hanem a szamócalevél is: teája fertőtlenítő, régóta kezelnek vele bélfertőzést, de ekcéma, vérszegénység kezelésére is javallott. Külsőleg a zsíros bőr tonizálására, égési sérülésekre, leégés kezelésére, hámsérülésekre használják. Öblögető szerként ínygyulladást, torokfájást kezelnek vele. Lázcsillapító hatása is ismert. Ráadásul gyökere is megbecsülendő. Kivonata vérzéscsillapító, vizelethajtó, főzetével vérhast, hasmenést, külsőleg fagydaganatot és torokfájást gyógyítanak. S hogy a virág se maradjon ki a sorból, elmondhatjuk, hogy virága a komposzt érését gyorsító komposzt aktivátor.
Negatívumok
A sok jó tulajdonság után, íme néhány negatívum. Ám emiatt, az allergiát leszámítva, kevésbe a szamóca, mint inkább az emberi tevékenység okolható:
A gyümölcs fogyasztása allergiás reakciót is kiválthat. Az allergizáló hatás valamelyest csökken, ha tejszínnel vagy tejturmixként fogyasztjuk. Az allergia kapcsán gyakran szokták emlegetni III. Richárd angol király (1483-1485) esetét is, akinél a krónikák szerint a szamóca fogyasztása váltott ki csalánkiütésszerű reakciókat. Az uralkodó “leleményes” módon aknázta ki ilyetén gyengeségét: politikai céljait valósította meg vele. Egyes feljegyzések szerint egyik ellenlábasa, a Richárddal szemben testvérét, Edwárdot a trónra követelő Lord William Hastings is egy ilyen csel áldozata lett. Richárd elfogatása után szamócát evett és a látványos kiütések megjelenése után meggyanúsította Lord Hastingset, hogy átkot szórt reá. Emiatt aztán halálra is ítélte. (Forrás: Mindentudás Egyeteme magazin)
Annyi szamóca a világon nincs, amellyel a tömérdek joghurtot, fagylaltot ízesíteni tudják – az eperrostokat egy ausztráliai fafajta szintetikusan ízesített, színezett fűrészporával helyettesítik.
Dr. Lakos András közléséből megtudhatjuk, hogy a primőr gyümölcsök közül a szamóca kapja a legtöbb vegyszert: a kaliforniai földieperre hektáronként pl. a magyar átlagos felhasználás tízszerese jut. (Forrás: Múltunk, jelenünk, jövőnk: peszticidek, Hírvivő 2004, 9, 12-13. )
A Zöldújság szerint a primőr áruként drágán értékesíthető szamócáról kevesen gondolnák, hogy egy mélytengeri halfaj génjével keresztezték, hogy a fagynak minél jobban ellenálljon. Aki nem hiszi, járjon utána.
Magyarországon kapható szamócafajták
Forrás:http://kertlap.hu/foldieper/
Kapcsolódó hírek:
Nyár végi tartósítási praktikák
Ha különlegességre vágysz, nevelj mexikói egérdinnyét
Bíbor levelű cserjék.
Tubarózsa.