Mintegy fél évszázada még minden közintézmény, kórház sőt patika jellegzetessége volt a hatalmas filodendron, ami aztán a helyszűke és a divat változása miatt lassan kiszorult a közintézményekből és az otthonokból is. Ha megkóstolhatnánk banán-ananász-mangó aromára emlékeztető gyümölcsét, amely a növény egyetlen nem mérgező része, esetleg más lenne a helyzet, ám erre a hazai körülmények között nincs esély.
Filodendron pro és kontra
Mivel kúszónövény, legtöbb gondot ide-oda tekergő szára okozza, amit elég nehéz kordában tartani, és nagyon oda kell figyelni, hogy nehogy elcsatangoljon a helyéről. A forgatás nem elég, támasztékot igényel. Tegyük olyan helyre, ahol viszonylag egyenletesen kap világosságot. Az óriásira megnőtt filodendron pedig nyugodt szívvel visszavágható. A levágott rész vízben újra gyökerezik, ha sajnálnánk megszabadulni tőle. Mellette szól viszont rendkívül mutatós, nagy lemezű, fényes-zöld szeldelt levele, aminek díszítőértékét köszönheti. További előnye, hogy fényszegény helyen is jól érzi magát.
Ismerkedjünk meg vele közelebbről:
A filodendron rendszertana
A kontyvirág félék családjába (Araceae) tartozó könnyezőpálmát (Monstera deliciosa) csak a köznyelv nevezi filodendronnak, bár régebben valóban a Philodendron nemzetséghez sorolták (Philodendron pertusum). Mexikóban, Guatemalában, Panamában, Costa-Rica-ban honos őserdei kúszónövény, amelynek érett gyümölcseit előszeretettel fogyasztják.
A Mexikótól Brazíliáig, és Bolíviáig elterjedt Monstera nemzetségbe fán élő növények tartoznak, mintegy 40 fajjal. Jellemző rájuk, hogy magról kelve először a földben gyökereznek, majd elkezdenek a hozzájuk legközelebbi fatörzs felé növekedni, azaz a sötét felé nőnek, ezután a törzset elérve, légyökereikkel megtámaszkodva a fény felé törnek. Leveleik a növény fejlődési stádiumától függően eltérő megjelenésűek, ezt esetenként jól megfigyelhetjük saját filodendron növényünkön is.
A könnyezőpálma a Monstera nevet monstrum leveleinek köszönheti, a deliciosa elnevezés az ízletes gyümölcsre utal. A Viktoriánus időben vált kedvelt dísznövénnyé.
A filodendron botanikája
Rokonaihoz hasonlóan izgalmas az életmódja, és ebből adódóan a megjelenése is. Természetes körülmények között magból kibúvó szára inkább zöld gyökérre hasonlít, amely addig tekergőzik fénnyel ellentétes irányban a földön, míg fatörzset vagy más függőleges felszínt nem talál. Ekkor hajtja ki első két levelét, és kezd a lombkorona irányába “futni”. Átellenesen álló levelei lehetővé teszik, hogy mindegyiküket fény érje. Ha minden jól megy, a növény epifíta (más növényen él, de nem parazita) életmódra vált, elvesztve minden kapcsolatát a talajjal. Eredeti élőhelyén akár 21 méter magasra is megnő. A fiatal növény szív alakú levelei kevésbé kemények, világosabb színűek, kevésbé fényesek, az idősebb növény nagy levelei kemények, fényesek, és erőteljesen perforáltak. A levelek elfogyasztva mérgezőek, hatásuk háziállatokra akár végzetes is lehet. Az általános tünetek allergia jellegűek.
Dísznövényként nevelve erős karóhoz kell kötni, így szára akár a 6 m-t is meghaladhatja. Szobai körülmények között ritkán virágzik. Virágzásának időpontja a nyár. A virágfejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő páratartalom. Vitorlavirághoz hasonlatos virága tömzsi száron fejlődik, amelyből a 20-25 cm hosszú, 5-7,5 cm átmérőjű gyümölcs fejlődik.
Gyümölcsöket is csak üvegházi vagy télikerti körülmények között hoz 4-6 évente. A gyümölcs beéréséhez több mint egy esztendő szükséges. Az éretlen gyümölcs oxálsav tartalma miatt felmarja a torkot és a nyelőcsövet. Érési ideje 5-6 nap. Az érett gyümölcs hexagonális részekből összetevődő héja könnyen eltávolítható, íze leginkább az ananászéhoz hasonló. A gyümölcs kalória tartalma alacsony, kalcium és C-vitamin tartalma magas.
A filodendron gondozásaFényigény
Árnyékos vagy mérsékelten megvilágított helyen érzi legjobban magát, közvetlen napsugárzás ne érje. A közvetlen napsugárzás kifakítja, és megégeti a leveleket.
Hőigény
Melegigénye átlagos, télen legalább 12 °C szükséges számára. Aktív növekedéskor biztosítsunk neki 18 °C feletti hőmérsékletet.
Vízigény
Öntözzük alaposan, de mindig várjuk meg, hogy két öntözés között a földje kiszáradjon. Télen kevesebb vizet kíván. Az esővizes öntözést meghálálja. Talaját soha ne telítsük vízzel!
Páratartalom
Bár párás környezetben érzi magát a legjobban, jól tűri a száraz levegőt. Fűtött helyiségben permetezzük a leveleket. Néha mossuk le szivaccsal leveleit, évente egyszer például kádban tusoljuk, vagy udvaron gyengén slaugozzuk.
Betegségek, kártevők
Az alacsony hőmérséklet és a túlöntözés együttes hatásaként gombásodás léphet fel. A pajzstetvek és a takácsatkák károsíthatják.
A Filodendron szaporítása
A kapaszkodást segítő léggyökereket, amelyek a kifejlett példányon fejlődnek, ne vágjuk le, hanem dugjuk a földbe, hogy ezeken keresztül is tápanyagot vehessen fel. Ha növényünk már nagyon terebélyes, kordában tarthatjuk, ha kettévágjuk. A felső felét külön gyökereztethetjük. Alja pedig új hajtás hoz. 30 cm-es szárdarabbal már szaporítható. A levágott darabokat dugjuk félig homok és komposzt keverékébe. Begyökerezés után szerves anyagban gazdag talajba, végleges helyükre kerülhetnek.
Amivel kevésbé fogunk próbálkozni, az a maggal történő szaporítás. Mivel a növény fejlődése így soká tart, és ritkán jutunk maghoz, ezt a lehetőséget ritkán választjuk, kivéve, ha mégis maghoz jutottunk, és még kísérletező kedvűek is vagyunk. A magoncok csírázás után a fénnyel ellentétes irányban nőnek mindaddig, míg nem találnak egy fatörzset, amelyre felkúszhatnak. Ezt helyettesíti az erős támaszték.
Ajánlott cikkek
Forrás: http://kertlap.hu/filodendron/
Kapcsolódó hírek:
Nyár végi tartósítási praktikák
Ha különlegességre vágysz, nevelj mexikói egérdinnyét
Bíbor levelű cserjék.
Tubarózsa.